Čistenie a dezinfekcia ozónom

Zlepšite kvalitu svojho bývania, potlačte alergie, cestujte v aute bez zápachov a plesní, privítajte Vašich klientov v zdravšom a čistejšom prostredí.

Ozón je plyn, ktorý sa prirodzene nachádza v okolitom prostredí. Vo zvýšenej miere sa tvorí napr. počas búrok z veľmi vysokého napätia pri blesku alebo v okolí vodopádov. Druhotný jav je charakteristická čerstvá vôňa , ktorú po silnej búrke cítime v prírode. Pre bežné použitie musíme ozón vyrábať, nakoľko sa nedá skladovať a je vysoko nestabilný. Na jeho výrobu sa najčastejšie využíva tzv. generátor ozónu, v ktorom vzniká ozón z elektrického výboja dvoch elektród.

Jeho molekula sa skladá z troch atómov kyslíka. Ozón má veľmi silné antioxidačné a dezinfekčné vlastnosti, jeho účinky sú 3000 x silnejšie ako účinky chlóru. Účinne zabíja baktérie a vírusy rôzneho druhu, eliminuje pachy, likviduje plesne, mikroorganizmy… Pre dosiahnutie správneho efektu bez negatívnych sprievodných javov, je potrebné počas ozónovania dodržiavať predpísané postupy. I keď je ozón po prekročení limitných koncentrácií dráždivý, rýchlo (cca 30 minút) sa rozpadá na dvojatomárny kyslík.

Ozónom je možné veľmi účinne dezinfikovať klimatizácie automobilov, vnútorné priestory domácností, pivnice, garáže, sklady, verejné priestory, obchodné priestory, výrobné haly a priestory, kancelárie, sociálne zariadenia, priestory školských zariadení, hotelové izby, lekárske ambulancie, priestory nemocníc, čakárne, učebne, šatne v školách a športových zariadeniach, WC a sprchy, pohrebné ústavy, …

OZÓN vlastnosti:

– najsilnejšie prírodné oxidačné činidlo( 3000 × účinnejší ako chlórové čistidlo – napr. Savo )
– má silný dezinfekčný účinok, Ozón zabíja 99,9% baktérií a vírusov
– je schopný rozložiť biologicky nerozložiteľné komplexné organické zlúčeniny
– ozón je plyn, dostane sa do všetkých zákutí interiéru a hlboko do najmenších pórov materiálov
– expresne rýchlo a  účinne ničí: baktérie, plesne, huby, roztoče, alergény, pachy, spóry,…
– odpudzuje hmyz: kliešte, mravce, muchy, komáre, blchy, ploštice, mole, pavúky, …
– odstraňuje zápachy a tým ich likviduje natrvalo
– dezinfikuje ošetrovaný priestor, nezanecháva žiadny jedovatý chemický zostatok
– po aplikácii ozónu a vyvetraní čisteného priestoru zmiznú nepríjemné zápachy a je cítiť ostrá vôňa čistého vzduchu ako po búrke

Ako prebieha dezinfekcia OZÓNOM v bytových a nebytových priestoroch?

Ozónový generátor umiestnime do dezinfikovaného priestoru. Z priestoru je potrebné odstrániť všetky zvieratá i rastliny, ušľachtilé kovy, jedlo, nápoje. Podľa veľkosti dezinfikovaného priestoru (v m3) nastavíme potrebný čas na časovači prístroja od 10 do max. 120 minút pôsobenia.

Počas dezinfekcie je miestnosť uzatvorená, v prípade potreby vstupuje do miestnosti iba obsluha generátora ozónu. Po ukončení časovača cca. 30 minút počkáme a následne miestnosť riadne vyvetráme. Dezinfekcia je ukončená.

Dezinfekcia ozónom v interiéri vozidla

V interiéri vozidla prebieha dezinfekcia nasledovne: Ozónový generátor nastavíme podľa veľkosti vozidla, prípadne zápachu na 15 min – 45 min. Generátor pôsobí pri zatvorenom vozidle. Podmienkou je nastavený vnútorný okruh na ventilátore vozidla a zapnutý motor vozidla. Po čistiacom cykle generátor vypneme a vozidlo necháme vyvetrať. Táto dezinfekcia je vhodná pre všetky typy automobilov: osobné, dodávky, autobusy, nákladné, kamióny, pracovné stroje, kombajny, vlaky, lietadlá,… s klimatizáciou ale aj bez klímy. Vozidlá, v ktorých je vyššia vlhkosť a priaznivá teplota sú najviac ohrozené tvorbou baktérií a plesní. To je dôvodom nielen nepríjemného zápachu ale môže ohrozovať aj zdravie posádky.

Vysoko účinná je dezinfekcia ozónom aj v aute fajčiarov, v ktorých zanecháva fajčenie nepríjemný zápach. Po očistení ozónom je cigaretový pach elminovaný, pri extrémne zafajčenom interiéri je vhodné čistenie zopakovať aspoň 3-krát.

Je ozón škodlivý, aké sú dlhodobé účinky?

Všeobecne sa uvádza, že bezpečná prípustná hladina zvyškového ozónu je 0,1 ppm (parts per milion). Táto úroveň je prípustná pre kontinuálnu expozíciu v priebehu 8 hodín denne. Krátkodobé reakcie na ozón sú bolesti hlavy, bolenie v krku, dráždenie v očiach a nose. Žiadne dlhodobé negatívne účinky ozónu neboli dokumentované.